Menu
Sepetim
99 TL üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo ve tüm kredi kartlarına vade farksız 3 taksit imkanı

Hakkımızda

Beş Optik,  temelleri 1952 yılına kadar dayanan Mustafa Ortabaş ve Hasan Hulki Ortabaş ortaklığında kurulan bir optik mağazasıdır.


SEKTÖRDE DEDEDEN TORUNA 3 NESİL

1952 yılında İzmir’in Kemeraltı çarşısında meslek hayatına başlayan Mustafa Kasım Ortabaş, kaliteli ürün prensibi sayesinde kısa zamanda çarşının güvenilir optik mağazası oldu.


KALİTEDEN ÖDÜN VERMEDEN İSTİKRARLI BÜYÜME

1971 yılında oğlu Hasan Hulki Ortabaş işleri devraldı. Günün modasına uygun gözlük seçimi ve teknolojik gelişimlere ayak uydurarak büyüme hızını arttırdı.

1972 yılında yalnızca NATO çalışanlarının alışveriş yaptığı “PX”, diğer adıyla “Army & Air Force Exchange Service – Post Exchange” kapalı alışveriş merkezine şube açıldı. Bu sayede mağazalarımıza amerikan standartlarında hizmet kalitesi sunulmaya başlandı.

1978 yılında Necati Ortabaş aile şirketine katıldı.

İşlerini oldukça önemseyen Hasan ve Necati Ortabaş NAO (National Academy of Opticianry) bünyesinde eğitimler alarak Türkiye’nin ilk NAO onaylı gözlükçüleri oldular. Firmamız TSE belgeli ilk türk optik mağazası olarak kaliteden asla ödün vermeden büyümekte kararlıydı.


Aile şirketimiz istikrarlı büyümesini bu yıllarda da sürdürerek İzmir ve Manisada toplam 16 satış noktasına ulaşarak ege bölgesinin en büyük optik zinciri haline geldi. Sektörde öncü olmanın getirdiği sorumluluklarını asla unutmayarak son teknolojiyi daima müşterilerine sunmuştur.


3. NESİL GÖZLÜKÇÜ

1985 İzmir doğumlu Mustafa Ortabaş, 2003 yılında Tevfik Fikret Lisesi’nden mezun oldu. Gözlükçülük dede mesleği olmasına rağmen mesleğini bir gelenek olarak görmeyerek eğitimini almaya karar verdi. 2007 yılına kadar Fransa’nın başkenti Paris’te ülkenin sayılı okullarından ISO’da (Institut Superieur d’Optique) 3 senelik Gözlükçülük ve Optometri eğitimi aldı.

Bu sayede aile mesleği olan gözlükçülüğü 3. nesile kadar taşımış oldu.


BEŞ OPTİK

2008 yılında Mazisi tecrübesi olsun diyerek babası Hasan Hulki Ortabaş ile birlikte aile 58 yıllık şirketinden ayrılarak Beş Optik firmasını Bornova’da kurdu.


GÖZLÜĞÜN KISAYOLU - GOOZLUK.COM

2010 yılında Türkiye’nin 81 iline gönderim yapan online optik mağazamız olan goozluk.com kuruldu.


GEDİZ ÜNİVERSİTESİ

2014 yılında Mustafa Ortabaş mesleki bilgilerini yeni nesil gözlükçülere aktarabilmek için Gediz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda bir süre Optisyenlik Bölümü eğitmenliği yaptı.


KARŞIYAKA MAĞAZASI

2015 yılında geniş ürün yelpazesi ve yepyeni makina parkuru ile Karşıyaka Çarşı/Tiyatro sokak mağazası açıldı.